Co dobrze wiedzieć przed skorzystaniem z usług agencji celnej?

Podczas przewozu towarów między granicami państw należy stosować się do szeregu przepisów i obostrzeń, a szybko zmieniające się prawo z pewnością nie ułatwia tego zadania. Na szczęście istnieją wyspecjalizowane podmioty, jakimi są agencje celne, które świadczą kompleksowe usługi związane z transportem transgranicznym.

Jakie usługi może świadczyć agencja celna?

obsługa celna

Przed podpisaniem kontraktu z agencją celną, dobrze wiedzieć jaki jest zakres jej działań oraz kiedy tak naprawdę warto skorzystać z jej usług. Profesjonalne agencje świadczą kompleksową obsługę celną, polegającą na pośredniczeniu pomiędzy swoim klientem, który transportuje towary, a Krajową Administracją Skarbową, w postaci Urzędów Celno- Skarbowych.
Do zadań agentów celnych należy przygotowywanie i dokonywanie zgłoszeń celnych oraz dokumentów potrzebnych do odprawy eksportowej i importowej czy obsługa deklaracji podatkowych. Wiele agencji posiada również własny skład celny, w którym klient może składować towary, czasowo nie opłacając cła czy innych należności.

Kiedy warto zdecydować się na skorzystanie z usług agentów celnych?

Obsługa celna prowadzona przez profesjonalną agencję jest czynnikiem mocno wpływającym na bezpieczne i sprawne transportowanie dóbr przez granice. Jeśli ktoś przewozi towary podlegające ocleniu sporadycznie i z krajów wspólnoty, to z łatwością powinien poradzić sobie z skompletowaniem potrzebnych dokumentów.
Jednak jeśli przewóz jest permanentny, a towary sprowadzane są również spoza Unii Europejskiej, to ilość przepisów do których trzeba się dostosować i dokumentów do wypełnienia jest dużo większa. Wtedy warto rozważyć powierzenie tych spraw profesjonalnym agentom celnym, którzy na bieżąco śledzą zmiany przepisów, a wszystkie te skomplikowane dokumenty są dla nich chlebem powszednim.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *